معرفی برند نایک

تاریخچه نایک

بیل باورمن و فیل نایت، برند نایک را در سال 1964 تاسیس کردند. هر یک از آنها،فقط با سرمایه ای به ارزش  500 دلار ، کفش های ببر را  از ژاپن وارد و در ایالات متحده به فروش رساندند. در آن زمان ، برند های کفش آلمانی بر بازار  تسلط داشتند و ارجح بودند؛ همچنین ورزشکاران در سراسر جهان ، پوشیدن کفش های آلمانی را ترجیح می دادند. بیل و فیل بعد از مدتی،  Blue Ribbon Sports را تأسیس کردند ،  همان شرکتی که بعدها به یک کمپانی موفق کالاهای ورزشی که امروز به نام نایک شهرت دارد، تبدیل شد.

داستان موفقیت نایک می تواند برای هر کسی که به وسایل ورزشی یا چگونگی راه اندازی یک تجارت علاقمند است، جالب باشد؛ نایک (Nike) یکی از موفق ترین برند های تولید محصولات ورزشی در دنیاست. نایکی با بهره گیری از لوگو و شعار جذابی که دارد به یک نماد جهانی و یک سبک زندگی اسپورت تبدیل شده و محصولات خود را در سرتاسر دنیا به فروش می رساند.از این جهت، ما یک مقاله ی کلی از این موفقیت را ترسیم کرده ایم که هر کسی بتواند راز موفقیت این کمپانی را بفهمد و  درک کند که هر موفقیتی می تواند با حداقل ها نیز آغاز شود! با استوک پوش همراه باشد!

لوگو نایک و شعار فقط انجامش بده!

فیل نایت، موسس نایک،در ابتدا قصد داشت که شرکت را به نام “بعد ششم” نامگذاری کند اما جف جانسون، اولین کارمند نایک نامی دیگر را که مفهومی عمیق تر داشت پیشنهاد داد. نام نایک از نام یک الهه ی یونانی برگرفته شده است که الهه ی موفقیت نامیده می شود. درکنار این اسم، پایه گذاران این برند به اهمیت نشانه ها و نمادها نیز پی بردند. لوگوی نایک توسط کارولین داویدسون طراحی شد.

او این لوگو را که مفهوم حرکت و صدایی که هنگام افزایش سرعت به گوش میرسد را تداعی می کرد طراحی کرد. در آخر آنها شعار “Just do it” یا “فقط انجامش بده” را برای خود برگزیدند. بدین ترتیب نایک به برندی تبدیل شد که معنایی فراتر از یک برند تولید لباسهای ورزشی داشت.

برخی از چالش های برند نایک

در دهۀ  1980 ، این شرکت با فراز و نشیب هایی روبه روشد و چالش هایی را تجربه کرد. در این زمان، ایروبیک به یک پدیده عظیم تبدیل شد. به دلیل حرکات خاصی که در این ورزش وجود داشت، نیاز به پوشیدن کفش های خاصی بود. در این زمان، نایک می توانست شانس بزرگی برای تولید و در دست گرفتن بازار کفش ایروبیک داشته باشد؛ اما شرکت شانسش را به دلیل داشتن یک دورنمای طولانی،  از دست داد.

خوشبختانه ، نایک به سرعت توانست بازگشت دوباره ای به دنیای  شهرت داشته باشد. آن ها فناوری تولید خود را با طراحی های زیبا و شیک ، امن و  کفی های شفاف،  توسعه داده و منتشر کردند. این نسخه با کفش cross-training و تبلیغات تاریخی و ارزشمند “Bo Knows” همراه بود؛ همچنین در دهه 80 ، شاهد صعود این برند بودیم که ارتباط تنگاتنگی با ” Nike  Jordan  “داشت. ” Michael Jordan Air Nikes  ” ، یکی از ماندگارترین و شناخته شده ترین برندهای تمام دوران بوده است!

موفقیت های برند نایک

از زمان آغاز کسب و کار، این دو شریک تلاش کردند خط تولید کفش خودشان را راه اندازی کنند. پس از سال ها تلاش در سال 1971، تولید اولین کفش ورزشی خود را آغاز کردند. این کفش وزن سبکتری نسبت به دیگر کفش های ورزشی دارا بوده و برای حرکات کششی در قسمت زیر کفش دارای برآمدگی هایی بود. این کفش ورزشی در سال 1972 به بازار عرضه شد.

نقاط عطف محصولات نایکی

رویای بیل بورمن در یافتن راه حل بهتر و نوآوری های فیل نایت نایک را تبدیل به یکی از سود آورترین و شناخته شده ترین شرکت های موجود کرده است. در سال 2012 ، درآمد سالیانه نایک 24 بیلیون دلار بود. نایک بیش از 44 هزار کارمند دارد و برند آن به تنهایی نزدیک به 10 بیلیون دلار ارزش گذاری شده است. نتیجه ی نایک موفقیت نوآوری های پی در پی و سرمایه گذاری های به موقع بود.

نایک به تولید نسخه های جدید از کفش های مشهور خود ادامه داد. این شرکت در سال 2000 مدل جدیدی از کفش های ورزشی را با نام نایک شاکس وارد بازار کرد که معرف نسل آینده ی فناوری محصولات ضد ضربه بود. امروزه نایک یک امپراتوری گسترده است که ورزش هایی مانند تنیس، بیس بال، فوتبال و ورزش های قهرمانی را با یکدیگر پیوند داده است.

معرفی برند نایک

2 حقیقت جالب دربارۀ نایک که نمی دانید

  • جف جانسون، اولین کارمند نایک ، نام نایک را مطرح کرد.
  • اولین کفش نایک، درون ماهیتابۀ وافل ساخته شد. این نوآوری در سال 1971 اتفاق افتاد ، هنگامی که او و همسرش در حال تهیه وافل برای صبحانه بودند. این ایدۀ دندانه دار کردن الگو برای کف کفش های ورزشکاران، به این دلیل بود که کفش هایشان راحت تر به زمین بچسبد و سر نخورند؛ به عبارتی، او قصد داشت توانایی کنترل مسیرهای دویدن را برای ورزشکاران افزایش دهد.

جهت مشاهده محصولات استوک پوش از اینستاگرام ما دیدن کنید

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *